Firma kurierska

Otwarcie własnej firmy kurierskiej może być niezwykle ekscytującą działalnością dla młodego przedsiębiorcy, dlatego też powinieneś dowiedzieć się w jaki sposób założyć firmę o takim profilu. Opisywany w tym artykule pomysł na biznes jest bardzo atrakcyjny mimo obecności na rynku uznanych dużych sieci kurierskich. Okazuje się jednak, że zakładając swoją firmę kurierską wciąż możemy znaleźć swoją niszę i oferować usługi tam gdzie nie docierają wielkie sieci. Fakt ten pozwala nam na wielką elastyczność i świadczenie usług dla wielu klientów indywidualnych, jak również korporacji. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę jeśli myślimy o założeniu własnej firmy kurierskiej. Przede wszystkim potrzebować będziemy szczegółowego biznes planu który powinien zawierać nazwę firmy, rodzaj wykorzystywanych środków transportu (samochody, rowery itd.), politykę cenową, strategię marketingu oraz rozwoju. Następnie będziemy musieli zdecydować w jakich godzinach obsługiwać będziemy klientów, oraz czy paczki dostarczać będziemy na krótkie czy długie dystanse. Dodatkowo, warto zastanowić się nad zatrudnieniem dodatkowych pracowników. Oczywiście będziemy musieli także pomyśleć o promocji naszej firmy oraz o zatrudnieniu księgowego, który zajmować się będzie sprawami finansowymi. Przed otwarciem własnej firmy kurierskiej na pewno warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jeżeli zamierzasz sam zajmować się dostarczaniem przesyłek do klientów, czy jesteś gotów na prowadzenie samochodu przez długi okres czasu? Jeżeli tak należy przede wszystkim zakupić sprawdzony i solidny samochód. Alternatywą będzie wykorzystywanie do transportu jedynie rowerów. W taki wypadku przyczynimy się także do aktywności na rzecz ochrony środowiska, co może nawet stanowić naszą kartę przetargową w porównaniu do konkurencji.

Dzień z życia właściciela firmy kurierskiej:

Z uwagi na fakt, że środki transportu, którymi będziesz dysponować będą kluczowe dla funkcjonowania Twojej firmy, musisz być pewien, że są one w pełni sprawne. W branży kurierskiej nie ma miejsca na awarie, kosztowne naprawy oraz spóźnienia. Bez względu na to czy Twój biznes opiera się na transporcie samochodowym, czy też rowerowym, pojazdy te muszą być odpowiednio serwisowane i konserwowane. Następnym Twoim obowiązkiem będzie sprawdzenie grafiku dostaw oraz spotkań, a także zaplanowanie najszybszych (oraz najbardziej ekonomicznych) tras dostaw. Jeżeli dysponujesz zespołem pracowników będziesz musiał mieć z nimi stały kontakt, aby upewnić się, że są na miejscach przeznaczenia na czas, a klienci zadowoleni są ze świadczonych usług. Na samym początku działalności bardzo istotne będzie skoncentrowanie się na działaniach marketingowych, aby zabezpieczyć stały przypływ zleceń, co zagwarantuje rozwój naszej firmy. Pod koniec każdego dnia Twoim obowiązkiem będzie przeanalizowanie finansów.

Charakterystyka klientów:

Twoimi klientami będą osoby prywatne jak również korporacje poszukujące wysokiej jakości, terminowych, oraz konkurencyjnych cenowo usług kurierskich. W wielu przypadkach transportowane przez nas towary będą wymagały dużej ostrożności, albo będą musiały zostać dostarczone na warunkach, których nie oferują duże sieci kurierskie. Niewątpliwie, jest to dla nas wielka szansa na zdobycie dodatkowych klientów. Klienci firm kurierskich z reguły oczekują płatności ryczałtowej (jedna opłata bez względu na dystans), lub też płatności uzależnionej od ilości kilometrów. Bez względu na zastosowany przez Ciebie model rozliczeń, bardzo ważne jest aby cennik był jasny i przejrzysty.

Co będzie nam potrzebne aby zacząć:

 • Nazwa firmy, pozwolenie na prowadzenie działalności oraz ubezpieczenie.
 • Solidna i ekonomiczna w użytkowaniu flota samochodowa lub rowerowa.
 • Telefony komórkowe.
 • Profesjonalny system GPS.
 • Dziennik dostaw (tradycyjny lub elektroniczny).
 • Strategia marketingowa.
 • Komputer wyposażony w oprogramowanie księgowe.

Pozytywne strony:

 • Możliwość rozpoczęcia działalności bez konieczności zgromadzenia dużych środków finansowych.
 • Możliwość pracy samodzielnej lub zatrudnienia dodatkowych pracowników.
 • Możliwość ustalenia własnych godzin pracy oraz obszaru działania.
 • Doskonały pomysł na biznes dla wszystkich, którzy nie przepadają za pracą za biurkiem.
 • Możliwość spotkania wielu interesujących ludzi i odwiedzenia wielu ciekawych miejsc.

Negatywne strony:

 • Na rynku obecnych jest przynajmniej kilka dużych i uznanych sieci kurierskich, z którymi będziesz rywalizować.
 • Praca kuriera jest dosyć ciężka.
VN:F [1.9.17_1161]

Oceń pomysł na biznes:

Ocena: 3.0/5 (głosów: 11)
Firma kurierska, 3.0 out of 5 based on 11 ratings

Powiązane artykuły:

Powiązane słowa z pomysłami na biznes:

 • jak zaozyc firme kurierska

Możesz śledzić komentarze tego artykuły przez kanał RSS 2.0. Możesz dodać komentarz, lub trackback.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>