Edycja i korekta tekstów literackich

Jeżeli Twoją prawdziwą pasją jest czytanie, a zasady interpunkcji i gramatyki masz w małym palcu, powinieneś rozważyć otwarcie firmy zajmującej się profesjonalną edycją i korektą tekstów literackich. Działalność gospodarczą tego typu dosyć łatwo założyć, jeżeli tylko posiadasz odpowiednie narzędzia jak również dużą dozę motywacji. Na samym początku należy zadecydować, jaki aspekt edycji tekstów najbardziej Cię interesuje – czy wolisz czytać i oceniać scenariusze pod względem ich potencjału marketingowego – jako tak zwany redaktor zamawiający, czy też raczej interesuje Cię poprawianie tekstów, które są już zaaprobowane do druku? Którąkolwiek opcję wybierzesz, będziesz odpowiedzialny za przekształcanie dobrych książek w jeszcze lepsze. Najlepszą cechą opisywanego pomysłu na biznes jest to, że nie wymaga on większych nakładów finansowych, a z uwagi na fakt, że jest to biznes internetowy, stwarza on możliwość pracy w domu. Oczywiście możesz również zdecydować się na działalność na szerszą skalę, wynająć większy lokal użytkowy oraz zatrudnić pracowników. Twoim podstawowym zadaniem będzie systematyczne zdobywanie nowych zleceń, aby mieć pewność, że biznes się rozwija. Aby tak było na pewno będziesz potrzebować solidnego planu marketingowego a także samozaparcia w ciągłym zdobywaniu wiedzy i doświadczenia. Po pewnym czasie warto zastanowić się nad wyborem konkretnej specjalizacji takiej jak na przykład edycja przeróżnych poradników, książek dla dzieci, czy też romansów. Takie posunięcie pozwoli Ci znacznie szybciej zdobyć renomę w branży. Bardzo ważnym aspektem jest również odpowiednia wycena naszych usług, aby uczynić rynek bardziej konkurencyjnym.

Dzień z życia właściciela firmy zajmującej się edycją i korektą tekstów literackich:

Znaczną część Twojej pracy wypełniać będzie przyjmowanie, czytanie, a następnie korekta przesłanych przez klienta rękopisów oraz wersji roboczych. Niezależnie czy będziesz jedynym edytorem w swojej firmie, czy też zatrudniać będziesz pracowników, wiele czasu poświęcać będziesz również na kontaktowanie się z autorami. Pozostałe typowe obowiązki obejmować będą poszukiwanie nowych zleceń oraz prowadzenie kampanii marketingowych mających na celu promocję firmy. Dodatkowo, aby zapewnić rozwój swojej firmy, będziesz musiał również pilnować kwestii księgowych.

Charakterystyka klientów:

Twoimi klientami będą obiecujący oraz posiadający już pewną renomę autorzy książek potrzebujący profesjonalnych usług edytorskich i pomocy w przygotowaniu materiału do opublikowania. Twoim celem będzie naniesienie wszelkich niezbędnych poprawek, tak aby wydawnictwo zdecydowało się na publikację danej książki. Wynagrodzenie otrzymywać będziesz od autorów, jednak jego wysokość może być ustalona dopiero po publikacji materiału.

Co będzie nam potrzebne aby zacząć:

 • Pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej oraz ubezpieczenie (opcjonalnie).
 • Lokal użytkowy lub zaadaptowane miejsce pracy w domu.
 • Doskonała znajomość języka, zasad gramatyki oraz interpunkcji.
 • Plan marketingowy.
 • Komputer z oprogramowaniem księgowym.

Pozytywne strony:

 • Minimalne koszty początkowe.
 • Rodzaj biznesu, który jest w pełni skalowalny.
 • Możliwość wykorzystania swojego naturalnego talentu i wiedzy do zarabiania pieniędzy.
 • Rodzaj biznesu, który może okazać się niezwykle dochodowy, zwłaszcza jeżeli zdobędziemy mocną pozycję w branży.

Negatywne strony:

 • Zdobycie pierwszych klientów może wymagać trochę czasu.
 • Ograniczone możliwości w przypadku wykonywania pracy w pojedynkę.
VN:F [1.9.17_1161]

Oceń pomysł na biznes:

Ocena: 3.0/5 (głosów: 1)
Edycja i korekta tekstów literackich, 3.0 out of 5 based on 1 rating

Powiązane artykuły:

Możesz śledzić komentarze tego artykuły przez kanał RSS 2.0. Możesz dodać komentarz, lub trackback.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>