Sklep z kawą

Otwarcie własnego sklepu z kawą może być pomysłem na biznes przynoszącym wielką satysfakcję szczególnie tym, dla których kawa jest prawdziwą pasją. Biznes tego rodzaju wymaga posiadania określonej wiedzy na temat funkcjonowania przemysłu kawowego oraz na temat importu nasion. Dodatkowo, przed rozpoczęciem działalności powinniśmy przygotować szczegółowy i solidny biznes plan. Będziemy musieli na przykład zadecydować, z jakiego źródła kupować kawę, w jaki sposób promować naszą firmę, oraz gdzie i za ile będziemy sprzedawać oferowane produkty. Czy interesuje nas działalność typowo stacjonarna, czy też zamierzamy otworzyć sklep internetowy, a może połączyć oba wyżej wymienione modele biznesowe. Nasz sklep powinien oferować rozmaite gatunki kawy, które nie są dostępne u konkurencji. Dlatego też bardzo istotną kwestią będzie przeprowadzenie wnikliwej analizy lokalnego rynku. Prawdopodobnie będziesz zainteresowany jedynie oferowaniem kawy najwyższej jakości – czyli organicznej. Opisywany pomysł na biznes daje spore możliwości zarobku i sprawdzi się nawet w niepewnych ekonomicznie czasach, gdyż wielu ludzi po prostu nie wyobraża sobie poranka bez aromatycznej filiżanki świeżo zmielonej kawy.

Dzień z życia właściciela sklepu z kawą:

Twój typowy dzień pracy w dużej mierze uzależniony będzie od sposobu w jaki będziesz sprzedawał kawę. Z uwagi na to, że opisywany pomysł na biznes jest świetnym przykładem działalności, którą można prowadzić online, możesz zdecydować się na prowadzenie jedynie sklepu internetowego. W takim wypadku dużo czasu poświęcać będziesz na zarządzanie swoją stroną internetową, kontrolowaniu zamówień oraz terminowej wysyłce towaru do klienta. Jeżeli natomiast dysponować będziesz lokalem użytkowym większość swojego czasu będziesz spędzać na miejscu. Oczywiście, niezależnie którą z opcji wybierzesz, będziesz musiał na bieżąco monitorować zapasy towarów oraz być w stałym kontakcie z dostawcami. Dodatkowo będziesz musiał zastanowić się nad sposobami dotarcia do nowych klientów – warto rozważyć przygotowanie profesjonalnej kampanii reklamowej, a także wykorzystać zalety marketingu szeptanego. Twoim zadaniem będzie również dbanie o wszelkie sprawy księgowe oraz planowanie ścieżek rozwoju firmy.

Charakterystyka klientów:

Twoimi klientami będą prawdziwi pasjonaci i koneserzy wysokiej jakości kawy w różnych odmianach i smakach. Poszukiwać oni będą zarówno prawdziwie wyjątkowych i egzotycznych rodzajów jak i tych bardziej popularnych. Dodatkowo Twoi klienci oczekiwać będą od Ciebie (a także od Twoich pracowników) specjalistycznej wiedzy na temat pochodzenia określonych gatunków kawy, jej smaku itd. Dlatego też warto poświęcać wolny czas na dokształcanie się w wyżej wymienionej kwestii.

Co będzie nam potrzebne aby zacząć:

 • Pozwolenie na prowadzenie działalności oraz ubezpieczenie (szczególnie w przypadku prowadzenie sklepu stacjonarnego).
 • Sprawdzeni dostawcy wysokiej jakości kawy.
 • Wysokiej jakości, profesjonalny młynek do kawy – jeżeli planujesz także sprzedaż kawy świeżo zmielonej.
 • Lokal użytkowy w atrakcyjnej lokalizacji lub też strona internetowa.
 • Dodatkowi pracownicy (opcjonalnie).
 • Konkurencyjna polityka cenowa.
 • Komputer z oprogramowaniem księgowym.

Pozytywne strony:

 • Rodzaj biznesu, który może przeobrazić Twoją pasję do kawy w bardzo dochodowe przedsięwzięcie.
 • Możesz stać się lokalnym (lub internetowym) ekspertem w zakresie kawy i jej rodzajów.
 • Możliwość oferowania zaledwie kilku produktów na samym początku i stopniowego rozwijania biznesu.
 • W przypadku prowadzenia jedynie sklepu internetowego zyskujemy dużą elastyczność.
 • Możliwość wspierania mało zamożnych terenów z których pochodzą określone gatunki kawy.

Negatywne strony:

 • Konieczność wyrobienia swojej marki w branży, a co za tym idzie rywalizowania z większą konkurencją o ugruntowanej pozycji na rynku.
 • W przypadku prowadzenia sklepu internetowego, konieczne będzie właściwe przechowywanie sprzedawanej kawy co będzie wymagać sporej ilości miejsca magazynowego.
VN:F [1.9.17_1161]

Oceń pomysł na biznes:

Ocena: 5.0/5 (głosów: 2)
Sklep z kawą, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Powiązane artykuły:

Możesz śledzić komentarze tego artykuły przez kanał RSS 2.0. Możesz dodać komentarz, lub trackback.

One Response

 • Kasia says:

  Otwierając sklep z kawą warto przemyśleć również wyróżniki Twojego biznesu na tym rynku oraz identyfikację wizualną sklepu. Często pierwsze wrażenie na temat sklepu decyduje o tym czy dokonamy w nim zakupu, stąd tak istotne jest właściwe logo czy wystrój witryny sklepu, zarówno stacjonarnego jak i internetowego.Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>