Kupujesz samochód z ważnym OC? To musisz wiedzieć

Zakup samochodów używanych jest dość częstą praktyką. W takich przypadkach kupujący najczęściej nabywają auto z aktualną polisą OC. Jak w takich sytuacjach postępować, by ubezpieczenie komunikacyjne było rzeczywiście ważne?

Umowa polisy OC nie wygasa po zmianie właściciela

Częstym dylematem nowych właścicieli pojazdów jest pytanie o wygasanie umowy po transakcji kupna / sprzedaży. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, polisa OC przechodzi na kolejnego właściciela. Osoba zbywająca pojazd ma obowiązek przekazać zawartą umowę ubezpieczenia wraz z pozostałą dokumentacją samochodową.

Wypowiedzenie aktualnej umowy OC jest możliwe

Nowy właściciel pojazdu nie ma obowiązku korzystania z opłaconej przez zbywcę auta polisy. Może w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę, jeżeli chce zakupić inne, np. najtańsze ubezpieczenie OC. Można jednak z wypowiedzeniem poczekać do końca trwania umowy (szczególnie, że polisa jest już z reguły opłacona), a dopiero przed upływem 12 miesięcy złożyć stosowną informację.

By zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczenia komunikacyjnego, należy złożyć wypowiedzenie – albo bezpośrednio w placówce towarzystwa ubezpieczeniowego, albo listownie. Decydując się na taki krok należy jednocześnie pamiętać, aby w dniu wypowiedzenia umowy OC podpisać kolejną umowę na nowych warunkach. W ten sposób zachowasz ciągłość ubezpieczeniową i nie narazisz się na kary finansowe spowodowane brakiem polisy.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC?

Zanim jednak zdecydujesz się na wypowiedzenie aktualnej umowy OC, warto porównać obowiązujące oferty ubezpieczenia komunikacyjnego. Może się bowiem okazać, że aktualna polisa to najtańsze ubezpieczenie OC – nie ma więc sensu zmieniać ubezpieczyciela tylko „dla zasady”.

Aby sprawdzić, która polisa OC jest obecnie najbardziej atrakcyjna cenowo, można skorzystać z internetowych kalkulatorów. Jest to narzędzie, które pozwala oszacować wysokość składki ubezpieczeniowej u konkretnych ubezpieczycieli. Takie informacje pomogą w analizach ofertowych, dzięki czemu faktycznie wybierzemy najtańszą propozycję.

VN:F [1.9.17_1161]

Oceń pomysł na biznes:

Ocena: 5.0/5 (głosów: 1)
Kupujesz samochód z ważnym OC? To musisz wiedzieć, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Powiązane artykuły:

Możesz śledzić komentarze tego artykuły przez kanał RSS 2.0. Możesz dodać komentarz, lub trackback.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>