Szkoła gotowania

Jeżeli kochasz gotować a także znajdujesz przyjemność w przekazywaniu swojej kulinarnej wiedzy innym, powinieneś zastanowić się nad otwarciem własnej szkoły gotowania. Nauka gotowania jest w dzisiejszych czasach bardzo popularna co możemy zaobserwować chociażby na przykładzie przeróżnych programów telewizyjnych, w których niedoświadczeni uczestnicy uczą się kulinarnego fachu pod okiem wybitnych mistrzów. Jednakże, warto zauważyć, że nie musisz posiadać zaawansowanej wiedzy oraz doświadczenia aby otworzyć swoją własną szkołę gotowania. Musisz jedynie posiadać pasję do kuchni oraz umiejętność zarażania tą pasją innych. Umiejętność ugotowania pysznego posiłku dla przyjaciół lub bliskich jest bardzo dużą zaletą, która przynosi również wielką satysfakcję. Ludzie z chęcią uczęszczają na lekcje gotowania, aby nauczyć się prawidłowej techniki oraz zdobyć praktyczną wiedzę, którą później będą mogli wykorzystać w swojej kuchni podczas gotowania dla siebie i innych. Także pary często korzystają z lekcji gotowania, gdyż jest to dla nich sposób na rozwijanie własnego hobby oraz oczywiście na świetną zabawę. Otwierając szkołę gotowania, powinieneś zastanowić się nad jej rodzajem. Ponieważ istnieje tak wiele różnych możliwości, powinieneś dysponować solidnym biznes planem, który pozwoli Ci skoncentrować Twoje wysiłki. Możesz zdecydować się na prowadzenie działalności nawet we własnym domu i oferować swoje usługi dla małych grup. Ludzie będą skłonni zapłacić więcej za takie „indywidualne” lekcje i z pewnością docenią luźną atmosferę, która sprzyja nauce. Alternatywnie możesz przeprowadzać lekcje w lokalnym centrum handlowym, sklepie z winami czy innym popularnym lokalu usługowym. Jeżeli myślisz o nauczaniu większej liczby osób, warto zastanowić się nad wynajęciem profesjonalnej kuchni (na przykład należącej do firmy cateringowej lub szkoły), w okresie, w którym nie będzie ona wykorzystywana. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie analizy konkurencji, sprawdzenie jakiego typu kursy gotowania są oferowane w Twojej okolicy, a następnie przygotowanie oferty wpasowującej się w niszę na rynku. Twoją specjalnością może być na przykład kuchnia określonego regionu, pieczenie ciast, potrawy z grilla itd. Przed rozpoczęciem działalności będziesz musiał oczywiście dopełnić wszelkich formalności wymaganych przez Sanepid. Zaniedbanie tej kwestii może skutkować karą finansową bądź nawet nakazem zamknięcia działalności. Należy również pamiętać o kwestii marketingowej. Dobrym pomysłem jest reklamowanie swojej działalności za pomocą ulotek, plakatów i banerów. Opisywany pomysł na biznes z pewnością jest bardzo interesujący i dochodowy. Jeżeli tylko włożysz w jego realizację trochę serca, wkrótce przekonasz się jak wielki potencjał w nim drzemie.

Dzień z życia właściciela szkoły gotowania:

Twój dzień pracy rozpoczynać się będzie od sprawdzenia ustalonego grafiku spotkań. Jeżeli zajęcia odbywać się będą w Twoim własnym domu, będziesz musiał odpowiednio wcześniej zakupić wszelkie potrzebne składniki, które wykorzystywane będą w trakcie zajęć. Następnie konieczne będzie uprzątnięcie i odpowiednie przygotowanie kuchni. Jeżeli zajęcia odbywać się będą w wynajmowanej kuchni, również będziesz musiał przygotować ją do zajęć odpowiednio wcześniej. Następnie przywitasz się z grupą klientów i rozpoczniesz lekcję. Pod koniec zajęć razem z uczniami degustować będziecie przyrządzone dania. Warto również rozdać swoje wizytówki wśród uczestników zajęć i polecić swoją szkołę ich znajomym.

Charakterystyka klientów:

Twoimi klientami będą osoby pragnące nauczyć się sztuki kulinarnej aby wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce, we własnych domach.

Co będzie nam potrzebne aby zacząć:

 • Biznes plan szkoły gotowania.
 • Strategia marketingowa oraz materiały promocyjne.
 • Umiejętności kulinarne.
 • Kuchnia (w domu lub innym miejscu).
 • Sprzęt kuchenny (garnki, patelnie, miski itp.)
 • Składniki spożywcze.
 • Pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej.
 • Zespół pracowników (opcjonalnie).
 • Komputer wyposażony w oprogramowanie księgowe.

Pozytywne strony:

 • Zajęcia z zakresu gotowania są czystą przyjemnością i zabawą.
 • Relatywnie niskie koszty początkowe.
 • Możesz sam dostosowywać wielkość grup, z którymi pracujesz.
 • Duża szansa na zdobycie klientów powracających oraz przychodzących z polecenia.
 • Rodzaj biznesu dający ogromną satysfakcję.

Negatywne strony:

 • Prawdopodobnie w Twojej okolicy znajduje się już kilka szkół gotowania, dlatego też będziesz musiał wyróżniać się swoją ofertą.
 • Konieczność dopełnienia restrykcyjnych wymagań Sanepidu.
VN:F [1.9.17_1161]

Oceń pomysł na biznes:

Ocena: 3.0/5 (głosów: 4)
Szkoła gotowania, 3.0 out of 5 based on 4 ratings

Powiązane artykuły:

Możesz śledzić komentarze tego artykuły przez kanał RSS 2.0. Możesz dodać komentarz, lub trackback.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>